Płockie Strony

*******

Dodano 14.2.2014.

Źródła:

http://tradytor.pl/node/125

 

Legendy płockie - zapomniany hejnał

Autor:

Andrzej "Bobola" Muszalski

W ten ciepły, wakacyjny dzień wybrałem się na spacer z Eweliną, moją wnuczką, już gimnazjalistką. Za cel spaceru obraliśmy płocką starówkę. Krótko przed południem dotarliśmy na Stary Rynek, by wysłuchać hejnału i obejrzeć ceremonię pasowania na rycerza, przyszłego władcy Polski, Bolesława Krzywoustego. Siedliśmy na ławeczce aby poczekać na samo południe, bo wówczas na ratuszowej wieży mają miejsce te płockie atrakcje. Zapatrzeni i zasłuchani w to co działo się na wieży ratusza nie zauważyliśmy, że na naszej ławce przysiadł staruszek z długą siwą brodą i laseczką w ręku. Gdy wybrzmiały ostatnie dźwięki hejnału, pozdrowił nas i zaczął dzielić się wrażeniami.

Po wielu latach ponownie jestem w Płocku, odwiedzam stare miejsca gdzie się wychowywałem i porównuję z obrazami zapamiętanymi z dzieciństwa - prawie wszystko uległo zmianom. Tego co zobaczyłem przed chwilą, także przed laty nie było, ale usłyszany hejnał przypomniał mi legendę, którą opowiadał mi mój dziadek. Jeśli zechcecie to ją wam opowiem.

Skwapliwie przytaknęliśmy i zaczęliśmy słuchać to o czym starszy pan zaczął opowiadać.

Działo się to w czasach gdy Płock był grodem stołecznym, bo stąd rządzili całą Polską ówcześni władcy, książęta – najpierw Władysław Herman, następnie jego syn

Bolesław III, któremu nadano przydomek Krzywousty. Ci dwaj władcy do dzisiaj pozostali z nami w Płocku, bowiem ich szczątki spoczywają w Kaplicy Królewskiej tutejszej katedry.

Bolesław często opuszczał Płock, jak nie na łowy, które uwielbiał od dziecka, to na wyprawy wojenne. W wyprawach tych towarzyszył mu młody woj Miłosz, którego umiejętność grania na rogu była bardzo przydatna i w borze na łowach i na wojennej wyprawie. Miłosz do grania używał trzech rogów. Największy z nich, to róg bojowy o najdonośniejszym dźwięku, by był słyszany w bitewnym zgiełku. Drugi to róg myśliwski, doskonale brzmiący w puszczańskiej głuszy. Trzeci to róg obozowy, na którym Miłosz wygrywał skoczną melodię pobudki, ale i spokojny capstrzyk, ogłaszający nocny spoczynek.

Pewnego razu w czasie wyprawy przeciw Pomorzanom, nękającym napadami polskie ziemie, książę Bolesław obległ jeden z pomorskich grodów i szybko go zdobył, ale zamek mężnie się bronił. W niedzielny dzień książę odstąpił od szturmu by dać Polakom czas na wysłuchanie mszy świętej i zasłużony odpoczynek. Po południu Krzywousty w towarzystwie kilku znaczniejszych rycerzy obchodził obóz, rozmawiał z wojami, żartował, podnosił na duchu obietnicą, że jutrzejszy szturm będzie decydujący i zwycięski. Nie widząc Miłosza wśród wojów zapytał o niego i wówczas jeden z wojów wskazał na pobliską łąkę mówiąc, że Miłosz poszedł w tamtym kierunku. Bolesław z towarzyszącymi rycerzami udali się we wskazaną stronę i po pewnym czasie usłyszeli dźwięki tęsknej melodii. Po chwili ujrzeli Miłosza, siedzącego pod dorodną wierzbą i grającego na fujarce. Miłosz, widząc nadchodzących wstał zmieszany, bo rycerze zaczęli żartować, że wojowi mającemu do wyboru trzy rogi, to chyba nie wypada grać, jak pastuszek, na wierzbowej fujarce. Książę natomiast zrugał woja za samotne oddalenie się od obozu, ale i pochwalił za piękną grę. Miłosz przeprosił i wyjaśnił, że tęskno mu za Płockiem i dlatego przyszedł na tę łąkę by w spokoju zagrać ulubioną melodię. Dodał też, że nim został wojem, jako pacholę pasał bydełko i jak inni pastuszkowie, robił z wierzbowych gałązek fujarki by grą na nich umilać sobie czas. Wówczas Jędrzej Jastrzębczyk, rycerz bliżej znający Miłosza, zwrócił się do niego by zechciał wyjaśnić księciu, dlaczego mu jest tak tęskno za Płockiem i dlaczego grał tę a nie inną melodię. Słysząc te słowa Miłosz zaczerwienił się ale zachęcony przez księcia opowiedział, że w Płocku czeka na niego Radochna, śliczna córka rybaka Bosława, którą po powrocie z tej wyprawy ma poślubić. Natomiast melodia wygrywana przez niego na fujarce to ulubiona piosenka Radochny, najchętniej przez nią śpiewana, a opowiadająca o pięknej rzece Wiśle, tak zakochanej we Wzgórzu Tumskim, że stara się płynąć jak najbliżej wzgórza, by w taki sposób do niego się przytulić. Wysłuchawszy tej opowieści wszyscy powrócili do obozu.

Nazajutrz zgodnie z zapowiedzią księcia, Polacy przystąpili do decydującego szturmu zamku, obrońcy nie wytrzymali impetu natarcia i w południe poddali zamek. Jednak zwycięstwo okupiono przelaną krwią zabitych i rannych. W tym dniu chwałą okrył się Miłosz, który ratując życie księcia Bolesława sam został poważnie raniony. W czasie szturmu Miłosz jak zwykle, trzymał się blisko księcia by sygnałami rogu przekazywać rozkazy wodza. W pewnej chwili zobaczył, że łucznik z wieży zamkowej mierzy do księcia. Miłosz rzucił się więc by go osłonić i na własną pierś przyjął strzałę przeznaczoną dla Krzywoustego. Szczęśliwie kolczuga znacznie osłabiła impet strzały i uratowała życie bohaterskiego woja. W czasie wieczornego obchodu obozu zwycięzców, książę na dłużej zatrzymał się przy rannym Miłoszu i powiedział, że będzie mu brakowało woja, sygnalisty. Tutaj zaprotestował Miłosz stwierdzeniem, że jak tylko wyzdrowieje nadal będzie służył władcy. Książę z uśmiechem odpowiedział, że oczywiście będzie nadal służył, ale jako rycerz Miłosz. To powiedziawszy dobył miecza i w obecności całego wojska pasował Miłosza na rycerza, dając mu w klejnocie Trzy Rogi. Po tej ceremonii jeszcze rozmawiał z rannym, polecając Opatrzności jego zdrowie dodał, żeby wracał do Płocka, ożenił się z Radochną i przyjął obowiązki płockiego, książęcego hejnalisty, bowiem Płock jako stolica winien mieć swój hejnał, grany na melodię piosenki o Wiśle i jej ukochanym Wzgórzu Tumskim. Hejnał ma być grany z wieży zamkowej, rankiem by pobudzić płocczan do pracy i wieczorem by odprowadzić ich na zasłużony odpoczynek.

W takich to okolicznościach powstał pierwszy hejnał płocki, który zatracił się gdzieś, na przestrzeni wieków. Wraz ze śmiercią Bolesława Krzywoustego, Płock stracił stołeczną rangę a gdy zmarł Miłosz, nikomu już nie zależało na graniu płockiego hejnału.

Pozostała jednak w Płocku pamiątka po rycerzu i hejnaliście Miłoszu herbu Trzy Rogi, jest nim herb umieszczony na południowej ścianie najstarszej w Płocku, bo gotyckiej kamienicy zwanej „pod Trąbami”. Dzisiaj mówi się, że herb Trąby na tej kamienicy, umieszczono na pamiątkę pobytu w tym domu księcia Radziwiłła "Panie Kochanku", bo już nikt nie pamięta historii, którą właśnie wam opowiedziałem.

Tu skończył i nim otrząsnęliśmy się z zasłuchania odszedł i zniknął wśród przechodniów. Wracaliśmy do domu dyskutując o usłyszanej historii, która mimo, że nie została zapisana w annałach, to przetrwała w pamięci i opowieściach nielicznych mieszkańców książęcego, stołecznego miasta Płocka.

Legenda napisana na ogólnopolski konkurs na utwór literacki o Płocku, ogłoszony przez Płocką Galerię Sztuki i zakwalifikowana do druku w wydawnictwie PGS pt. "Gwiazdy w Wiśle" Baśnie i Legendy o Płocku.

 

http://forum.tradytor.pl/viewtopic.php?f=44&t=3341

 

Dodano: 14.2.2014.

http://www.plock24.pl/92/hejnal-plocki

 

Hejnał Płocki

 

19 listopada 2008 13:06:41 Kategoria: Historia Autor: plock24

I.

Na początku bał się wysokości, teraz sprawnie wdrapuje się po stromych schodach na szczyt wieży ratuszowej. Płocki trębacz wygrywa hejnał na amerykańskiej trąbce. Najpierw w kierunku Wisły, potem stopniowo przesuwa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. I tak codziennie: najpierw w samo południe, a potem powtórka wieczorem, punktualnie o 18

 

Dla przydania miastu splendoru, a pospólstwu i przyjezdnym dla uciechy” funkcję trębacza płoccy radni ustanowili w maju 1998 r. – Ogłosimy publiczny konkurs, który mógłby się odbyć na Starym Rynku – zapowiadali wtedy w ratuszu. W jury mieli zasiąść fachowcy, niewykluczone że również losowo wybrani płocczanie.

Ale konkursu nie było, bo zgłosił się tylko jeden kandydat. I to właśnie z nim Urząd Miasta podpisał umowę. Hubert Chiczewski miał wówczas 23 lata i był studentem I roku wychowania muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Wcześniej w Płocku uczył się w Technikum Elektrycznym i średniej szkole muzycznej, gdzie należał do zespołu jazzowego. Na trąbce grał wtedy od ośmiu lat.

 

Niezły jest też na instrumentach klawiszowych; jak sam mówi, od biedy pogrywa na gitarze. Lubi muzykę klasyczną, ale chętnie też słucha przebojów z lat 60., 70. i 80. – Początkowo wcale nie planowałem startować w konkursie – twierdził. – Zdecydowałem się dopiero wówczas, gdy okazało się, że będę studiował zaocznie. Teraz mam sporo czasu, poza tym to naprawdę atrakcyjne i przyjemne zajęcie; jak by nie było – jedna z „najwyższych” posad w mieście.

 

Hubert przyznaje, że na początku był trochę załamany: – Bałem się wysokości – tłumaczy. – Najpierw muszę się przecież wdrapać po stromych drewnianych schodach, za chwilę jestem już nad całą starówką, nawet powyżej figur królów Hermana i Krzywoustego, tuż przy niskiej barierce.

 

Opłacany przez gminę trębacz wraz z ekwipunkiem „do korporacyej Strażników Miejskich ma przynależeć i tak jako oni w paradnym mundurze chadzać winien” – wynika z wypisanej staropolszczyzną uchwały. – Ten hejnał to dla mnie jest raczej nietrudna rzecz do zagrania – zarzeka się Chiczewski. – Zresztą, już wcześniej odgrywałem go na różnych uroczystościach. To także ja nagrałem hejnał na kasetę magnetofonową, z której był puszczany z wieży zegarowej Zamku Książąt Mazowieckich.

II.

Płock posiadał swój pierwszy hejnał już w średniowieczu, tak jak wiele większych ośrodków miejskich. Ale przepadł on jakoś w niewyjaśnionych okolicznościach.

 

W ubiegłym stuleciu starania o przywrócenie miastu hejnału rozpoczął pierwszy burmistrz Płocka Aleksander Maciesza. Było to jeszcze w 1919 roku. Ale dopiero w 1937 władze miasta ogłosiły konkurs na hejnał płocki. Wpłynęło pięć prac. Cztery skomponował ks. Kazimierz Starościński, piątą – Faustyn Piasek. Wygrał Starościński.

 

O powstaniu hejnału szczegółowo pisało „Życie Mazowsza” (w 1938 roku). Zwycięzca konkursu ksiądz Starościński tak opowiadał o tworzeniu swoich melodii na konkurs: „Nad niewyróżnionymi pracowałem stosunkowo dość długo, przerabiałem, szlifowałem i precyzowałem je czas jakiś. Ten wyróżniony powstał dziś rano i bez żadnej poprawki poszedł na konkurs”.

 

Hejnalistów było wielu

 

Hejnał po raz pierwszy rozstał zagrany 25 września 1937 roku z wieży zegarowej zamku (płocczanom nie pasował wówczas hejnalista na wieży zegarowej ratusza). Trębaczem, który go wykonywał do wybuchu wojny, był Józef Trzaska z płockiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Hejnał nie zamilkł po wojnie. Od 1945 roku grali go kolejno Henryk Wnuczyński, Jan Śliwiński, Tadeusz Lutek, Władysław Zajączkowski, Edmund Gramza, Józef Gramza i Wacław Wolak. Grali z przerwami do końca lat 60.

 

W 1983 roku rozbrzmiał ponownie, ale już tylko z taśmy. Trzy razy dziennie z wieży zegarowej zamku.

 

Dopiero po rozpoczęciu procesu rewitalizacji starówki władze Płocka zdecydowały także o przywróceniu tradycji hejnału odgrywanego na żywo, tyle że teraz z wieży zegarowej płockiego ratusza.

 

Od września 1998 roku wykonuje go absolwent płockiej szkoły muzycznej Hubert Chiczewski.

 

Kim był ks. Starościński

 

Urodził się 13 listopada 1899 roku w Goworowie, na południowo- wschodnich krańcach Mazowsza. Do Płocka przyjechał w 1918 roku, by uczyć się w powołanym przez biskupa A.J. Nowowiejskiego Gimnazjum św. Stanisława Kostki (Niższe Seminarium Duchowne). W sierpniu 1925 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Nowowiejskiego, przez którego został jednocześnie skierowany na specjalistyczne studia muzyczne do Papieskiej Wyższej Szkoły Muzyki Sakralnej w Rzymie. Od 1928 roku ks. Starościński wykładał w płockich seminariach duchownych i szkole organistów. Był członkiem powołanego w 1900 roku Płockiego Towarzystwa Muzycznego i kierownikiem sekcji muzycznej w Klubie Artystycznym Płocczan. Komponował utwory religijne o charakterze użytkowym, przydatne dla chóru kleryckiego oraz chórów parafialnych diecezji płockiej.

 

Hejnał ma też słowa

 

Do hejnału płockiego Tadeusz Boetzel już w latach 90. XX wieku napisał słowa:

 

Płock, grodzie nasz z Tumskich Wzgórz

trzymasz straż, grodzie nasz.

Patrząc w Wisły toń ty trwasz, ty trwasz.

 

Dodatkową atrakcją po odegraniu hejnału o godz. 12 jest prezentacja sceny pasowania Bolesława III Krzywoustego na rycerza przez jego ojca – Władysława Hermana. Scena ta z udziałem 15-letniego wówczas Bolka faktycznie miała miejsce w Płocku, na dziedzińcu zamku książęcego w 1100 r., Obaj książęta – władcy Polski, pochowani są w katedrze płockiej.

 

Wykorzystano artykuły z Gazety Wyborczej

hejnał płocki – do posłuchania

 

                   

fotografia ślubna płock | nieruchomości płock | hotele płock | ogłoszenia płock

Polityka prywatności | Regulamin | Kontakt | FAQ | Stara wersja

Copyright © 2006-2013 Plock24.pl

www.plock24.pl

 

 

Płockie Strony

 

*******

Dodano: 14.2.2014.

http://www.plock.eu/pl/hejnal_plocki.html

Hejnał płocki

 

Jedną z osobliwości miasta jest hejnał, wykonywany przez trębacza z przerwami od r. 1937. Jego historia nie jest zatem tak stara, jak hejnału krakowskiego, którego początki sięgają czasów średniowiecznych. Myśl opracowania hejnału płockiego powstała z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

 

Ziściła się ona dopiero w 1937 r. w wyniku ogłoszenia konkursu. Ogółem na konkurs wpłynęło 5 utworów, w tym 4 były autorstwa ks. Kazimierza A. Starościńskiego, profesora śpiewu w Seminarium Duchownym, a  piąty, kompozytora Faustyna Piaska.

 

Jury pod przewodnictwem mec. Kazimierza Mayznera, po wysłuchaniu wszystkich utworów i zasięgnięciu opinii znanej pianistki, Janiny Grabowskiej-Kuczewskiej zadecydowało, że hejnałem płockim będzie melodia oznaczona nr 3, skomponowana przez ks. Starościńskiego. Od pierwszego wykonania hejnału minęło wiele lat. Wznowiony po 1945 r., grany był z przerwami przez 30 lat. W r. 1983, w rocznicę Konstytucji 3 Maja, rozległ się znowu, po długiej przerwie.

 

Powrót do tej pięknej tradycji umożliwili uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Płocku, którzy podjęli się skonstruowania systemu elektronicznego, odtwarzającego melodię hejnału. Od tej pory, trzy razy dziennie z Wieży Zegarowej rozlega się hejnał, melodia bardzo bliska każdemu mieszkańcowi miasta.

 

Niezależnie od hejnału odtwarzanego drogą elektroniczną z Wieży Zegarowej, od 1998 r. tj. od uroczystego otwarcia Starego Rynku po przebudowie ratusza i placu, hejnał odgrywany jest na żywo, dwa razy dziennie (o godz. 12 i 18), z ratuszowej wieży. Wybrany w drodze konkursu Hejnalista Miejski ubrany jest w paradny mundur strażników miejskich.

 

Dodatkową atrakcją po odegraniu hejnału o godz. 12 jest prezentacja sceny pasowania Bolesława III Krzywoustego na rycerza przez jego ojca – Władysława Hermana. Scena ta z udziałem 15-letniego wówczas Bolka faktycznie miała miejsce w Płocku, na dziedzińcu zamku książęcego w 1100 r., Obaj książęta – władcy Polski, pochowani są w katedrze płockiej.

 

Posłuchaj płockiego hejnału

 Aktualne wydarzenia i wiadomości z Płocka

 

http://www.youtube.com/watch?v=EQTcP14Qwd8

Płock - Film Promocyjny 2010 #plock.eu

 

Dodał 19.1.2014.

 

Edukacja i Nauka wg źródła:

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka

 

 

Badania naukowe
Ośrodki badawcze, instytuty i towarzystwa naukowe w Płocku. Miejsca wymiany myśli i badań naukowych.

Biblioteki
Biblioteki publiczne, naukowe, szkolne i uczelniane w Płocku. Wypożyczalnie książek i czytelnie.

Gimnazja
Gimnazja na terenie Płocka i okolic. Szkoły dla młodzieży w wieku od 13 do 16 lat.

Instytucje
Organizacje i instytucje oświatowe, uczniowskie, nauczycielskie i edukacyjne w Płocku.

Kursy tańca
Szkoły tańca w Płocku. Kursy i warsztaty różnych rodzajów tańca od klasycznych, przez latynoamerykańskie, po taniec nowoczesny.

Kursy i Szkolenia
Szkoły i firmy szkoleniowe organizujące kursy i szkolenia w Płocku.

Przedszkola
Przedszkola prywatne i publiczne w Płocku. Opieka nad dziećmi w wieku od 3 do 6 lat.

Poradnie i Ośrodki
Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, Szkoły Specjalne w Płocku

Szkoły językowe
Szkoły językowe, kursy i korepetycje w Płocku. Nauka języków obcych na każdym poziomie zaawansowania.

Szkoły podstawowe
Szkoły podstawowe w Płocku. Kształcenie publiczne i niepubliczne dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Szkoły policealne
Szkoły policealne i pomaturalne w Płocku. Możliwości dokształcania, gdy matura nie wystarcza.

Szkoły średnie
Szkoły ponadgimnazjalne w Płocku. Licea ogólnokształcące i zawodowe, technika, szkoły zawodowe.

Szkoły wyższe
Studia dzienne, zaoczne i podyplomowe w Płocku. Oferta państwowych i prywatnych uczelni wyższych.

Warsztaty

Zajęcia dodatkowe
Pozalekcyjne zajęcia edukacyjne dla dzieci w Płocku. Placówki, gdzie pod profesjonalną opieką dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.

Żłobki
Żłobki w Płocku. Prywatne i publiczne placówki opiekujące się dziećmi w wieku do 3 lat.

 

 

Ośrodki badawcze, instytuty i towarzystwa naukowe w Płocku. Miejsca wymiany myśli i badań naukowych

wg źródła:

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/61_badania_naukowe

 

http://www.cered.pw.plock.pl/

CERED - Centrum Doskonałości

adres: 09-402 Płock, ul. Jachowicza 2/4
strona: www.cered.pw.plock.pl

Słowa kluczowe: badania naukowe, nauka, technologia,

 

http://www.obr.pl/pl-PL/

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego S.A.

adres: 09-411 Płock, ul. Chemików 5
strona: www.obr.pl

[Petrochemia]  [Art. przemysłowe]

Słowa kluczowe: benzyna, lotnicza, chemikalia, tworzywa, sztuczne, folie, laboratorium, analityka, badania

 

http://www.tnp.org.pl/

Towarzystwo Naukowe Płockie

adres: 09-402 Płock, pl. Narutowicza 8
strona: www.tnp.org.pl

Słowa kluczowe: SOCIETAS SCIENTIARUM PLOCENSIS, tnp, nauka

 

http://grupatst.ovh.org/

TST - Transfer of Science and Technology

adres: 09-400 Płock, mazowieckie
strona: grupatst.ovh.org/

Słowa kluczowe: badania naukowe, nauka, technologia,

 

http://www.zap.pw.plock.pl/

Zakład Aparatury Przemysłowej Politechniki Warszawskiej w Płocku

adres: 09-400 Płock, Al. Jachowicza 2/4
strona: www.zap.pw.plock.pl

Słowa kluczowe: mechanika przemysłowa

 

Biblioteki publiczne, naukowe, szkolne i uczelniane w Płocku. Wypożyczalnie książek i czytelnie wg źródła:

 

 http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/57_biblioteki

 

 

http://www.tnp.org.pl/biblioteka.htm

Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego

adres: 09-402 Płock, pl. Narutowicza 2
strona: www.tnp.org.pl/biblioteka.htm

Słowa kluczowe: biblioteki, książki, książnica, tnp, wypożyczalnia książek

 

 

http://www.bp.plock.edu.pl/

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku

adres: 09-400 Płock, ul. Gałczyńskiego 26
strona: www.bp.plock.edu.pl

Słowa kluczowe: biblioteki, książki, książnica, wypożyczalnia książek

 

 

http://www.seminarium.plock.opoka.org.pl/index.php?page=biblioteka

Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku

adres: 09-400 Płock, ul. Nowowiejskiego 2
strona: www.seminarium.plock.opoka.org.pl/index.php?page=biblioteka

Słowa kluczowe: biblioteki, książki, książnica, wypożyczalnia książek

 

 

http://www.bibl.plock.pl/

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

adres: 09-400 Płock, ul. Kościuszki 6
strona: www.bibl.plock.pl

Słowa kluczowe: biblioteki, książki, książnica, tnp, wypożyczalnia książek

 

Organizacje i instytucje państwowe oświatowe, uczniowskie, nauczycielskie i edukacyjne w Płocku

wg źródła:

 

 http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/59_instytucje

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/59_instytucje/1702_deltaklub_projekt_edukacyjny.html

DELTAKLUB - Projekt Edukacyjny

adres: 09-400 Płock, ul. Gałczyńskiego 26
strona: www.talenty.plock.edu.pl/

Słowa kluczowe: edukacja

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/59_instytucje/623_kuratorium_oswiaty_w_warszawie_delegatura_w_plocku.html

Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku

adres: 09-402 Płock, ul. Kościuszki 20
strona: www.kuratorium.waw.pl/pl/site/485/p%C5%82ock.html

Słowa kluczowe: kuratorium oświaty, szkolenie nauczycieli, kształcenie zwodowe Warsztaty Artystyczne edukacja, szkolenia, doskonalenie, nauczyciel, oświata, samorząd

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/59_instytucje/424_mazowieckie_samorzadowe_centrum_doskonalenia_

nauczycieli_wydzial_w_plocku.html

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku

adres: 09-402 Płock, ul. Gałczyńskiego 26
strona: www.plock.mscdn.pl

Słowa kluczowe: kuratorium oświaty, szkolenie nauczycieli, kształcenie zwodowe Warsztaty Artystyczne edukacja, szkolenia, doskonalenie, nauczyciel, oświata, samorząd

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/59_instytucje/2441_plocki_uniwersytet_ludowy_im_wincentego_witosa.html

PŁOCKI UNIWERSYTET LUDOWY im. Wincentego Witosa

adres: 09-402 Płock, ul. 3 Maja 18
strona: www.pulplock.edu.pl

Słowa kluczowe: PUL

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/59_instytucje/3095_urzad_gminy_i_miasta_wyszogrod.html

Urząd Gminy i Miasta Wyszogród

adres: 09-450 Wyszogród, Rębowska 37
telefon: 24 267 26 00
strona: www.wyszogrod.pl/
e-mail: ugim@wyszogrod.pl

 Słowa kluczowe: Wyszogród, Urzą Gminy i Miasta Wyszogród, Gmina Wyszogród, Miasto Wyszogród

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/59_instytucje/622_zarzad_jednostek_oswiatowych.html

Zarząd Jednostek Oświatowych

adres: 09-402 Płock, ul. 3-go Maja 6
strona: www.zjo.lo.pl

Słowa kluczowe: szkoły, szkoła, zasadnicza szkoła zawodowa, technikum, gimnazjum

 

   Studia dzienne, zaoczne i podyplomowe w Płocku. Oferta państwowych i prywatnych uczelni wyższych wg źródła:

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/67_szkoly_wyzsze

 

http://www.pwszplock.pl/

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

adres: 09-402 Płock, Pl. Dąbrowskiego 2
strona: www.pwszplock.pl

Słowa kluczowe: studia, ekonomia, pedagogika, matematyka, informatyka, szkoła wyższa, studia podyplomowe, kursy, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Studium Języków Obcych, Biblioteka, wykładowcy, dziekanat

 

http://www.pw.plock.pl/

POLITECHNIKA WARSZAWSKA FILIA W PŁOCKU

adres: 09-400 Płock, ul. Łukasiewicza 17
strona: www.pw.plock.pl

Słowa kluczowe: politechnika warszawska, szkoła nauk technicznych i społecznych, wydział budownictwa mechaniki i petrochemii, kolegium nauk ekonomicznych i społecznych, płock, wydział, społecznych, budownictwo, studia podyplomowe, chemia, instalacje sanitarne, ekonomia

 

http://www.pwsz.uczniak.com/

Samorząd Studencki PWSZ

adres: 09-400 Płock, pl. Dąbrowskiego 2 pok. 10
strona: www.pwsz.uczniak.com

Słowa kluczowe: galeria, pwsz, państwowa, wyższa, szkoła, zawodowa, samorzad, samorząd, studenki, galeria, rekrutacja, informacje, uczelnia

 

http://www.pw.plock.pl/

Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej

adres: 09-400 Płock, ul. Łukasiewicza 17
strona: www.plock.polibuda.info

Słowa kluczowe: studenci, studencki, samorząd, politechnika warszawska, szkoła nauk technicznych i społecznych, wydział budownictwa mechaniki i petrochemii, kolegium nauk ekonomicznych i społecznych, budownictwo, studia podyplomowe, chemia, instalacje sanitarne, ekonomia

 

 

http://www.wlodkowic.pl/

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

adres: 09-402 Płock, Al. Kilińskiego 12
strona: www.wlodkowic.pl

Słowa kluczowe: szkola,szkoła,wlodkowic,włodkowic,profesor,edukacja,

plock,płock,uczelnia,uniwersytet,studia,student

 

http://www.wssm.edu.pl/

WSSM - Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi

adres: 09-400 Płock, Pl. Dabrowskiego 2
strona: www.wssm.edu.pl

Słowa kluczowe: studia płock zamiejscowy punkt dydaktyczny w płocku, Studia magisterskie w Płocku

 

http://www.wsth.edu.pl/

WSTH - Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi

adres: 09-500 Gostynin, ul. Polna 36
strona: www.wsth.edu.pl

Słowa kluczowe: wsth, wsth gostynin, hotelarstwo, turystyka, uczelnia, gastronomia, rekreacja, licencjat, stacjonarne, kursy

 

http://www.wz.uw.edu.pl/

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

adres: 09-400 Płock, ul. Kobylińskiego 25
strona: www.wz.uw.edu.pl

Słowa kluczowe: zarządzanie, studia podyplomowe, studia licencjackie, studia magisterskie, Obłój, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Warszawski, marketing, finanse, zarządzanie ludźmi, public relations, kursy, e-biznes, zarzadzaniu, School of Management Warsaw University,

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka/67_szkoly_wyzsze/550_wyzsze_seminarium_duchowne_w_plocku.html

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

adres: 09-400 Płock, ul. Nowowiejskiego 2
strona: www.seminarium.plock.opoka.org.pl

Słowa kluczowe: seminarium, księża, studia, szkoły wyższe, kapłaństwo

 

Inne z działu Edukacja i Nauka wg źródła:

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/15_edukacja_i_nauka

 

  Kursy i Szkolenia

  Kursy tańca

  Poradnie i Ośrodki

  Przedszkola

  Szkoły językowe

  Szkoły podstawowe

  Szkoły policealne

  Szkoły średnie

  Warsztaty

  Zajęcia dodatkowe

  Żłobki

 

Kultura i Sztuka wg źródła:

 

 http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/27_kultura_i_sztuka

 

 

 

Film
Płockie kina wielosalowe, wypożyczalnie płyt DVD, imprezy filmowe. Wszystko dla miłośników kina.

Imprezy
Płockie imprezy cykliczne, festiwale, jarmarki, pokazy. Dla mieszkańców Płocka i turystów.

Instytucje
Instytucje, organizacje, stowarzyszenia, fundacje i placówki artystyczne. Domy kultury i ośrodki kulturalne.

Muzea
Muzea w Płocku. Zapraszamy do zwiedzania bogatych zbiorów muzealnych, wystaw tematycznych i ekspozycji stałych.

Muzyka
Płockie zespoły rockowe, pop, techno, hip hop, dance. Dla miłośników muzyki tanecznej i cięższego brzmienia.

Muzyka klasyczna
Orkiestra symfoniczna i zespoły wielogłosowe w Płocku. Ambitne formy muzyczne, muzyka klasyczna i liturgiczna.

Organizacja imprez
Agencje artystyczne w Płocku. Organizatorzy imprez artystycznych i promocyjnych, koncerty, dni miast, festyny, imprezy o charakterze teatralnym.

Sztuka
Galerie sztuki w Płocku. Sztuka tradycyjna i nowoczesna.

Teatr
Teatry, spektakle i imprezy teatralne w Płocku. Farsy, komedie i tragedie. Zespoły zawodowe i amatorskie sceny offowe.

Zespoły taneczne i ludowe
Płockie zespoły ludowe pieśni i tańca. Formacje taneczne i grupy cheerleaderek.

 

  Zdrowie i Medycyna

wg źródła:

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/24_zdrowie_i_medycyna

 

 

Szpitale
Oddziały, przychodnie i poradnie płockich szpitali. Hospitalizacja, rehabilitacja, diagnostyka i zabiegi medyczne w Płocku.

Stomatologia
Płoccy lekarze stomatolodzy, gabinety i przychodnie dentystyczne. Leczenie dorosłych i dzieci, wybielanie zębów, ortodonci, protetycy, chirurdzy szczękowi. Wybierz najlepszego dla Ciebie stomatologa i umów się na wizytę.

Apteki
Oferta płockich aptek. Leki gotowe i na zamówienie, suplementy diety i kosmetyki.

Art. medyczne
Sklepy z artykułami medycznymi w Płocku. Dystrybucja i serwisowanie sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego, ortopedycznego i aparatury medycznej. Materiały higieniczne i dentystyczne.

Badania
Pracownie badań psychologicznych oraz laboratoria diagnostycze w Płocku.

Dietetycy
Poradnie żywieniowe w Płocku. Specjaliści od zdrowego żywienia ułożą diety odchudzające i prozdrowotne, dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Ginekologia
Lekarze ginekolodzy oraz przychodnie i poradnie ginekologiczne w Płocku. Specjaliści od chorób kobiecych, leczenia niepłodności, antykoncepcji, położnicy.

Instytucje
Instytucje związane z opieką zdrowotną. Narodowy Fundusz Zdrowia oraz samorządy lekarzy, pielęgniarek i położnych w Płocku.

Masaże i rehabilitacja
Gabinety masażu i przychodnie rehabilitacyjne w Płocku.

Medycyna estetyczna
Zabiegi medycyny estetycznej i dermatologia w Płocku. Zabiegi plastyczne, korekty urody, usuwanie blizn, przebarwień i zbędnego owłosienia.

Medycyna alternatywna
Leczenie nieinwazyjne i niefarmakologiczne w Płocku. Biorezonans, bioenergoterapia, homeopatia, akupunktura, ziołolecznictwo, medycyna naturalna.

Okulistyka
Okuliści w Płocku. Dobieranie okularów, korygowanie wad wzroku, naprawa oprawek. Szeroki wybór okularów, szkieł kontaktowych oraz serwis optyczny.

Protetyka
Lekarze stomatolodzy świadczący usługi protetyczne i pracownie techniki dentystycznej w Płocku.

Prywatne gabinety
Lekarze prowadzący własne praktyki. Prywatne gabinety i niepubliczne przychodnie w Płocku.

Przychodnie
Oferta płockich przychodni, poradni, zakładów opieki zdrowotnej. Lekarze wielu specjalności, wizyty prywatne i "na kasę chorych" w ramach umów z NFZ.

Poradnie
Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Płocku

Terapeuci
Ośrodki terapeutyczne dla dzieci i dorosłych w Płocku. Pomoc pedagogiczna, psychologiczna, logopedyczna, neurologiczna, psychiatryczna. Profilaktyka i leczenie uzależnień.

Weterynaria
Lecznice dla zwierząt i lekarze weterynarii w Płocku.

 

Urzędy i Instytucje wg źródła:

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/14_urzedy_i_instytucje

 

 

 

Urzędy miejskie
Urzędy miejskie Płocka, Gostynina i Sierpca. Kompleksowa obsługa mieszkańców: dowody osobiste, prawa jazdy i wiele innych pilnych spraw do załatwienia.

Urzędy gminne
Urzędy gmin z okolic Płocka. Kompleksowa obsługa mieszkańców podpłockich miejscowości.

Urzędy powiatowe
Starostwa powiatowe Płocka, Gostynina, Sierpca i Płońska.

Urzędy wojewódzkie
Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Płocku. Wnioski, zezwolenia, koncesje, programy unijne.

Urzędy celne
Oddziały izb i urzędów celnych w Płocku. Informacje o podatkach.

Urzędy inne
Pozostałe urzędy w Płocku.

Cechy, Izby
Cechy i izby w Płocku. Zrzeszenia przedsiębiorców, rzemieślników, pielęgniarek, lekarzy i innych zawodów.

Domy dziecka
Domy dziecka i ośrodki adopcyjne w Płocku. Rodzinne i państwowe, publiczne i niepubliczne.

Fundacje
Pomagaj innym, a ktoś kiedyś pomoże Tobie. Płockie fundacje, towarzystwa, stowarzyszenia i ośrodki nieobojętne na los drugiego człowieka.

Kościoły i religie
Kościoły i religie w Płocku. Różne wyznania i odmienna kultura.

Kościół katolicki
Kościoły, parafie i duszpasterstwa rzymskokatolickie diecezji płockiej. Organizacje i inicjatywy religijne w Płocku.

Organizacje
Organizacje, związki, wspólnoty i stowarzyszenia o przeróżnych celach działających na terenie Płocka.

Polityka
Głosuj i wymagaj. Partie i organizacje polityczne, biura poselskie i senatorskie w Płocku.

Pomoc społeczna
Ośrodki pomocy społecznej, hospicja i domy opieki w Płocku.

Służby
Służby mundurowe i ratunkowe w Płocku. Policja, pogotowie ratunkowe, straż miejska.

Sołectwa

Stacje sanitarno-epidemiologiczne
Stacje sanepidu w Płocku i okolicach. Badania czystości wody, powietrza, żywności, miejsca pracy. Kontrole zasad higieny w miejscach publicznych.

Związki Zawodowe
Organizacje związkowe i związki zawodowe w płockich zakładach pracy.

 

W tym:

 

 

http://panoramafirm.pl/mazowieckie,,p%C5%82ock,kolegialna,19/urzad_marszalkowski_wojewodztwa_mazowieckiego

w_warszawie_delegatura-aaieut_kjn.html#tab

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie Delegatura Płock

Adres:

Ul. Kolegialna 19

09-400 Płock

woj. Mazowieckie

 

 

 

http://bip.mazowieckie.pl/cmsws/page/?F;124

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie Delegatura Płock

Delegatura obejmuje swoim zasięgiem powiaty: gostyniński, płocki, sierpecki oraz miasto Płock na prawach powiatu.

Adres:

ul. 3 Maja 16

 

 

http://www.bip.gov.pl/subjects/6039,Starostwo+Powiatowe+w+P%C5%82ocku.html

Starostwo Powiatowe w Płocku

Adres e-mail starostwo@powiat.plock.pl

Strona www BIP :

Adres podmiotu

ul. Bielska 59
09-400 Płock

 Województwo: Mazowieckie
Powiat: Powiat m. Płock
Gmina: M. Płock
Poczta: Płock

 

 

http://www.portalplock.pl/pl/8_katalog/14_urzedy_i_instytucje/185_urzedy_miejskie/251_plock_urzad_miasta_plocka.html

PŁOCK - Urząd Miasta Płocka

http://www.plock.eu/pl/

adres: 09-400 Płock, Stary Rynek 1
strona: www.ump.pl

Słowa kluczowe: Urząd Miasta Płocka, plock, urząd, urzad, urzad miasta plocka, urzad miasta plocka, Astigmatic, astigmatic, kamera, inwestor, przewodnik dla inwestorów, oferty inwestycyjne, bezrobocie, informator, sygnały płockie

 

 

 

 UA-46283632-1

 

 „COKOLWIEK UCZYNILIŚCIE JEDNEMU Z TYCH BRACI MOICH NAJMNIEJSZYCH, MNIEŚCIE UCZYNILI” (Mt 25,40).
– Naśladujemy Chrystusa Sługę z miłością służąc chorym i ubogim.

 

W każdym człowieku jest Jezus.

”Wierność misji”

<”Jezus świadomy swojej misji odważnie podąża do Jerozolimy, aby tam nie tylko słowami czy czynami, ale całym sobą ukazać nam nieskończoną miłość Ojca. W swojej wędrówce doświadcza odrzucenia, które budzi gniew apostołów, szczególnie Jana i Jakuba. Chcą zareagować mocno, stanowczo, od razu. Jezus jednak nie zezwala im na to. Ich reakcja pogłębiłaby jedynie krąg niezgody i wrogości. Jezus się nie narzuca, ale i nie odrzuca ludzi. Idzie dalej – wierny misji, którą otrzymał od Ojca.”>

 

„Jezu, proszę Cię, naucz mnie tej ufnej pokory i cierpliwości, bo dobro zwycięża zawsze, choć powoli.”

 

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 138,1-5)

Refren: Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu.

Będę Cię sławił, Panie, z całego serca, *
bo usłyszałeś słowa ust moich;
Będę śpiewał Ci psalm wobec aniołów, *
pokłon Ci oddam w Twoim świętym przybytku.

I będę sławił Twe imię za łaskę Twoją i wierność, *
bo ponad wszystko wywyższyłeś Twoje imię i obietnicę.
Wysłuchałeś mnie, kiedy Cię wzywałem, *
pomnożyłeś moc mojej duszy.

Wszyscy królowie ziemi będą dziękować Tobie, Panie, *
gdy usłyszą słowa ust Twoich,
i będą opiewać drogi Pana: *
„Zaprawdę, chwała Pana jest wielka”.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Por. Ps 103,21)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.


Aklamacja:
Alleluja, alleluja, alleluja.

 

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 25,4–5.6–7.8–9)

Refren:
Wspomnij, o Panie, na swe miłosierdzie.

Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, *
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.
Prowadź mnie w prawdzie według Twych pouczeń, *
Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję.

Wspomnij na swoje miłosierdzie, Panie, *
na swoją miłość, która trwa od wieków.
Nie pamiętaj mi grzechów i win mej młodości, +
lecz o mnie pamiętaj w swoim miłosierdziu, *
ze względu na dobroć Twą, Panie.

Dobry jest Pan i prawy, *
dlatego wskazuje drogę grzesznikom.
Pomaga pokornym czynić dobrze, *
uczy pokornych dróg swoich.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 10, 27)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Moje owce słuchają mojego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

 

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 59,2-3.4-5a.10-11.17)

Refren: Bóg jest ucieczką w dniu mego ucisku.

Od nieprzyjaciół moich wyzwól mnie, mój Boże,
*
broń mnie od tych, co na mnie
powstają.
Wybaw mnie od złoczyńców
*
i od mężów krwawych.

Bo oto czyhają na moje życie,
*
spiskują przeciw mnie mocarze,
a we mnie nie ma zbrodni ani grzechu, Panie,
*
bez mojej winy tu biegną, by mnie napastować.

Na Ciebie będę baczył, Mocy moja, *
bo Ty, o Boże, jesteś moją warownią.
Wychodzi mi naprzeciw Bóg w swej łaskawości,
*
Bóg sprawia, że mogę patrzeć na klęskę swych wrogów.

A ja opiewać będę Twoją potęgę
*
i rankiem będę się weselić z Twojej łaskawości.
bo stałeś się dla mnie warownią
*
i ucieczką w dniu mego ucisku.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (J 6,63b.68b)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem,
Ty masz słowa życia wiecznego
.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.



PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 59,2-3.4-5a.10-11.17)

Refren: Bóg jest ucieczką w dniu mego ucisku.

Od nieprzyjaciół moich wyzwól mnie, mój Boże,
*
broń mnie od tych, co na mnie powstają.
Wybaw mnie od złoczyńców
*
i od mężów krwawych.

Bo oto czyhają na moje życie,
*
spiskują przeciw mnie mocarze,
a we mnie nie ma zbrodni ani grzechu, Panie,
*
bez mojej winy tu biegną, by mnie napastować.

Na Ciebie będę baczył, Mocy moja, *
bo Ty, o Boże, jesteś moją warownią.
Wychodzi mi naprzeciw Bóg w swej łaskawości,
*
Bóg sprawia, że mogę patrzeć na klęskę swych wrogów.

A ja opiewać będę Twoją potęgę
*
i rankiem będę się weselić z Twojej łaskawości.
bo stałeś się dla mnie warownią
*
i ucieczką w dniu mego ucisku.


ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (J 6,63b.68b)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem,
Ty masz słowa życia wiecznego
.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


 ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Ps 84,5)

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

 

Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
będą Ciebie wychwalali na wieki.

Aklamacja:
Chwała Tobie, Królu wieków.

 

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 50,8-9.16bc-17.21 i 23)


Refren: Temu, kto prawy, ukażę zbawienie.

„Nie oskarżam cię za twe ofiary, *
bo twoje całopalenia zawsze są przede Mną.
Nie przyjmę z twego domu cielca *
ani kozłów ze stad twoich”.

„Czemu wymieniasz Moje przykazania *
i na ustach masz Moje przymierze?
Ty, co nienawidzisz karności, *
a słowa Moje odrzuciłeś za siebie?

Ty tak postępujesz, a Ja mam milczeć? *
Czy myślisz, że jestem do ciebie podobny?
Kto składa ofiarę dziękczynną, ten cześć Mi oddaje, *
a tym, którzy postępują uczciwie, ukażę Boże zbawienie”.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Ez 18,31)

Aklamacja:
Chwała Tobie, Królu wieków.

Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i utwórzcie sobie nowe serca i nowego ducha.

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

 

 

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 103,1-2.3-4.9-10.11-12)

Refren: Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia.

Błogosław, duszo moja, Pana *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

On odpuszcza wszystkie twoje winy *
i leczy wszystkie choroby,
On twoje życie ratuje od zguby, *
obdarza cię łaską i miłosierdziem.

Nie zapamiętuje się w sporze, *
nie płonie gniewem na wieki.
Nie postępuje z nami według naszych grzechów *
ani według win naszych nam nie odpłaca.

Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią, *
tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli.
Jak odległy jest wschód od zachodu, *
tak daleko odsunął od nas nasze winy.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Łk 15,18)

Aklamacja:
Chwała Tobie, Królu wieków.

Powstanę i pójdę do mego ojca, i powiem:
„Ojcze, zgrzeszyłem przeciw niebu i względem ciebie”.

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

  

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 1,1-2.3.4.6)

Refren: Błogosławiony, kto zaufał Panu.

Błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, *
nie wchodzi na drogę grzeszników *
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz w prawie Pańskim upodobał sobie *
i rozmyśla nad nim dniem i nocą.

On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, *
które wydaje owoc w swoim czasie,
liście jego nie więdną, *
a wszystko, co czyni, jest udane.

Co innego grzesznicy: *
są jak plewy, które wiatr rozmiata.
Albowiem znana jest Panu droga sprawiedliwych, *
a droga występnych zaginie.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (J 8,12b)

Aklamacja:
Chwała Tobie, Królu wieków.

Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc przez swoją wytrwałość.

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

 

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 34,4-5.6-7.16-17.18-19)

Refren: Bóg sprawiedliwych uwolnił z ucisków.

Wysławiajcie ze mną Pana, *
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto wołał biedak i Pan go usłyszał, *
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Oczy Pana zwrócone na sprawiedliwych, *
uszy Jego otwarte na ich wołanie.
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym, *
By pamięć o nich wymazać z ziemi

Pan słyszy wołających o pomoc *
i ratuje ich od wszelkiej udręki.
Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu, *
ocala upadłych na duchu.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Mt 4,4b)

Aklamacja:
Chwała Tobie, Słowo Boże.

Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 33,4–5.18–19.20 i 22)

Refren:Mamy nadzieję w miłosierdziu Pana.

Słowo Pana jest prawe, *
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
ziemia jest pełna Jego łaski.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
na tych, którzy czekają na Jego łaskę,
aby ocalił ich życie od śmierci *
i żywił ich w czasie głodu.

Dusza nasza oczekuje Pana, *
jest naszą pomocą i tarczą.
Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska według nadziei, *
którą pokładamy w Tobie.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (2 Kor 6,2b)

Aklamacja:
Chwała Tobie, Słowo Boże.

Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz aby się nawrócił i miał życie.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

  

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 19,8.9.10.15)

Refren: Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne.

Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę, *
świadectwo Pana niezawodne, uczy prostaczka mądrości.
Jego słuszne nakazy radują serce, *
jaśnieje przykazanie Pana i olśniewa oczy.

Bojaźń Pana jest szczera i trwa na wieki, *
sądy Pana prawdziwe, a wszystkie razem słuszne.
Niech znajdą uznanie przed Tobą słowa ust moich i myśli mego serca, *
Panie, moja Opoko i mój Zbawicielu.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Ps 51,12a.14a)


Aklamacja:
Chwała Tobie, Słowo Boże.

Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i przywróć mi radość z Twojego zbawienia.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

  

 
PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 138,1-2a.2bc-3.7c-8)


Refren:Pan mnie wysłuchał, kiedy Go wzywałem.

Będę Cię sławił, Panie, z całego serca, *
bo usłyszałeś słowa ust moich.
Będę śpiewał Ci psalm wobec aniołów, *
pokłon Ci oddam w Twoim świętym przybytku.

I będę sławił Twe imię *
za łaskę Twoją i wierność.
Wysłuchałeś mnie, kiedy Cię wzywałem, *
pomnożyłeś moc mojej duszy.

Wybawia mnie Twoja prawica. *
Pan za mnie wszystkiego dokona.
Panie, Twa łaska trwa na wieki, *
nie porzucaj dzieła rąk Twoich.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (2 Kor 6,2b)

Aklamacja:
Chwała Tobie, Słowo Boże.

Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.
 

 

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 119,1-2.4-5.7-8)

 Refren: Błogosławieni słuchający Pana.

Błogosławieni, których droga nieskalana, *
którzy postępują zgodnie z prawem Pańskim.
Błogosławieni, którzy zachowują Jego upomnienia *
i szukają Go całym sercem.

Ty po to dałeś swoje przykazania, *
by przestrzegano ich pilnie.
Oby niezawodnie zmierzały me drogi *
ku przestrzeganiu Twych ustaw.

Będę Cię wysławiał prawym sercem *
gdy nauczę się Twych sprawiedliwych wyroków.
Przestrzegać będę Twoich ustaw, *
abyś mnie

nigdy nie opuścił

 Aklamacja: SłowaTwe, Panie, dają życie wieczne.
 

Dodano 13/4.3.2014. Źródła:

http://www.paulus.org.pl/czytania.html?data=2014-3-9

i następne…

***

Nie bójcie się słabości człowieka ani jego wielkości. Człowiek zawsze jest wielkim, także w słabości!"

 

Jan Paweł II

 

***

„Najgorzej jest być nikim dla kogoś, kto jest Dla Ciebie wszystkim…”

 

***

Tylko przyjaciel potrafi podnieść cię, gdy upadniesz..."

 

***

Twe Światło jest na drodze mej..."

 

Żródła: www.mojageneracja.pl

 http://www.youtube.com/watch?v=qibAjQaFS9w&list=RDTVBdfitJ-ZI

***

Miłość, Przyjacielu, to nie wyścig szczurów, kto prędzej, kto szybciej, kto więcej, kto gorzej, kto lepiej, byle pierwszy. Widocznie za mało jeszcze przeżyłeś męczarni, żebyś to zrozumiał. 

 

Maria Anna Żółtowska 

***

Nie sztuką jest kochać świętych, ale też tych, którzy sprawili nam ból, żebyśmy sami odczuli, jak to boli, gdy innych ranimy.

                              

Maria Anna

Żółtowska

***

Nie temu jest trudno przedostać się przez ucho igielne, kto nim jest, lecz temu,

kto nim nie jest

i lęka się przejść

z powodu swych grzechów. 

 

Maria Anna Żółtowska

Najukochańszy i Najszlachetniejszy

o Najpiękniejszym i Najwierniejszym

Sercu Chrystusowym 

Nasz Ojcze i Bracie

oraz Przewodniku Franciszku!

 

Niech będzie umiłowane Święte Twojej Imię przez wszystkich teraz i zawsze!

Niech będzie ukochane Święte Twoje Imię przez poszukujących i żyjących miłością Bożą teraz i zawsze!

Niech będzie uwielbione Święte Twoje Imię przez poszukujących i żyjących uwielbieniem świętości Bożej teraz i zawsze!

Niech będzie uszanowane Święte Twoje Imię przez poszukujących i żyjących uszanowaniem Bożym teraz i zawsze! 

Niech będzie z godnością czczone Święte Twoje Imię przez poszukujących i żyjących godnością i prawdą Bożą teraz i zawsze! 

Niech będzie błogosławione Święte Twoje Imię przez Boga Najwyższego,

Jezusa Chrystusa

i Ducha Świętego

oraz Wszystkich Jego Świętych,

tudzież poszukujących

i żyjących Bożą Świętością wiernych

teraz i zawsze. Amen

 

Maria Anna Żóltowska

 

„Według niezmiennego prawa Boskiej Opatrzności godność duszy jest jednak najbardziej chłostana przez bunt ciała. Człowiek, który udaje równego Bogu, upada niżej jeszcze, niźli bezrozumne zwierzę. Luter jest smutnym historycznym przykładem tej Boskiej kary. W 1521r…”   Marucha | 2014-03-22 (sobota) o 07:01:48 | Categories: Historia, Kościół | URL: http://wp.me/p1G3D-azs Rozpusta Marcina Lutra by Marucha

***

Mężczyźni zakompleksieni poszukują kwiatka do samochodu, byle się tylko dobrze układał w wazonie i prezentował gdzie i kiedy trzeba, by inni go zazdrościli.

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Toksyczny mężczyźna boi się miłości i z lęku nie zaryzykuje. Choć nie uznaje feministek, czeka jednak, kiedy go kobieta "poderwie". Zachowuje się jak tchórz, nie umie walczyć o miłość. Stąd bez odpowiedzialności woli przeskakiwać z kwiatka na kwiatek.


Maria Anna Żółtowska

 

***

To toksyczni mężczyźni robią z kobiet feministki.

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Świadoma kobieta swojej miłości wie kiedy mężczyzna ją kocha, a kiedy chce tylko wykorzystać instrumentalnie albo z braku laku, i w związku ze związkiem układa on sobie różne scenariusze, bawi się w reżysera, wymyśla różne sztuczki, które na nic i tak się zdadzą, bo nie ma w nim miłości. Wciąż tylko gra, gra, gra.

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Toksyczny mężczyzna boi się zaryzykować i zawalczyć o miłość lub chowa się przed miłością z obawy o utratę swej

maski aktora

i władzy nad kobietą, choć to wcale nie o władzę w miłości chodzi ani żadną grę.  

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Toksycznemu mężczyźnie nie chodzi o kobietę, lecz o walkę z nią, jako pozornie słabszą od niego istotą, by mógł światu udowodnić, że z nią wygrał, że jego jest na wierzchu, choć to nie takie mądre i nie takie dobre.

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Toksyczny mężczyzna zabija w kobiecie ducha, zamiast podnosić ją na duchu.

 

Maria Anna Żółtowska

 

 ***

Toksyczny mężczyzna nie jest zdolny stworzyć odpowiedzialnego związku opartego na miłości, szacunku, trwałości, wierności i poczuciu bezpieczeństwa. Zawsze trafia jak kulą w płot "przez chwilę". I jak ognia boi się tej prawdy, która by mogła go uzdrowić. 

 

Maria Anna Żółtowska 

 

***

Toksyczny mężczyzna nigdy nie zrobi z kobiety świętej. Wręcz przeciwnie, z jakiejś utajonej zawiści, pamiętliwości, zazdrości zabija w niej to, co najpiękniejsze, najszlachetniejsze, najcenniejsze - co w niej boskie i święte.

 

Maria Anna Żółtowska 

 

***

Toksyczny mężczyzna nie jest w stanie poznać świętości w kobiecie, gdyż patrząc przez pryzmat swojego egoizmu i próżności, widzi tylko blichtr, pozory, pogoń za zaspakajaniem swoich jedynie cielesnych potrzeb na poziomie zwierzęcym. I to według swoich cielesnych odczuć nazywa świętością, nie bacząc na to, co mówi Jezus w Ewangelii o niezakopywaniu ludzkich talentów, które każdy otrzymał od Boga i je w sobie rozpoznaje oraz pielęgnuje i rozwija. Zatem duchowy przywódca powinien jeszcze pomagać je rozwijać w wiernych w słusznym celu, a nie je uśmiercać, i życzyć, że Duch w tej osobie martwy, co wskazuje, iż głosi jakąs swoją wydumaną chyba herezję, niezgodną z Ewangelią Jezusa. A wyższe wartości takie, jak cierpliwość, zrozumienie, przebaczenie, poświęcenie, współczucie, bezinteresowna pomoc i wsparcie, miłosierdzie, subtelność, powściągliwość, szacunek, godność, uprzejmość, ofiarowanie siebie dla miłości są jemu zupełnie obce, widocznie jak sam Bóg, w którego pewnie też nie wierzy, bogiem nazywając siebie, zamiast bratem w Chrystusie Panu, który powinien służyć maluczkim, jak Chrystus służył i im pomagać nieść na ramionach swój krzyż, dawać im dobry przykład. A nie ich jak faryzeusz krzyżować jak Chrystusa. Na to nie może być zgody i nie będzie. Jezus po to umarł za grzechy wszystkich, żeby świat zbawić od wszelkiego zła, uciemiężenia, niesprawiedliwości, kłamstwa i wyzysku człowieka przez człowieka. Abyśmy stali się wolni od grzechu jak jedna Boża Rodzina wszystkich sióstr i braci Jezusa, a nie po uważaniu księży lub po osobistych z nimi  znajomościach.   

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Tokstyczny mężczyzna szuka zawsze stanów zakochania, czyli dobrych wrażeń, by było jedynie przyjemnie, co zaprowadza go za każdym razem w ślepy zaułek i przynosi kolejne rozczarowanie, gdyż na tym kończy się jego potrzeba cielesnej miłości i zaprzepaszczenie kolejnej  szansy na osobisty rozwój duchowy, psychiczny i intelektualny. 

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Toksyczny mężczyzna szuka wiecznie swojej ofiary, zaczynając od podporządkowania jej sobie. Gdy kobieta zachowuje się asertywnie, ten obraża ją i nieludzko z obsesyjną manią prześladowcy w najróżniejszy sposób nęka, bez realnych powodów mszcząc się na niej; angażuje w to nawet postronne osoby, poświęca na to całą swoją energię i czas, nie zdajac sobie sprawy, że potrzebuje fachowej pomocy. 

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Tylko ludzka ułomna, skarłowaciała  miłość jak zwykle zawodzi. Prawdziwa miłość jest za nic i nie ustaje, gdyż nosi się ją w sercu jak dziecko. Co może taka czy taki wiedzieć na temat miłości dziecka, nakazując dorosłym, by stali się jak dzieci, jeśli sami nigdy nie rodzili i nie mają pojęcia, jak zachowuje się dziecko. A tak a'propos - dziś dziecko tworzy programy komputerowe, to nie jest już dziecko Średniowiecza. Umie samodzielnie myśleć i wyciągać logiczne wnioski. Czy takie dziecko należy źle osądzać, podejrzewać o złe czyny, które czyni najprawdopodobieJ sam  podejrzewający, prowokując je do zwady, urazy, które nosi w sobie, jakby mało było zła wokół, a potem je karać? - Nie! Z takiego dziecka należy się cieszyć i docenić w nim to, co sobą reprezentuje, nie deptać go bezbronne! Nie zabijać, nawet słowem! A może jest to tresura zimnego chowu?  Więc najpierw trzeba zacząć ją od siebie! I samemu wprowadzić w życie! I wypełniać Dziesięć Przykazań Bożych! Nie zabijaj! Zachęcam z oskarżaniem przejść z innych na siebie - jeśli już. I nie stawać się powodem czyjegoś grzechu. Grzechu bezbronnego dziecka! 

Pozwolić dzieciom spokojnie i godnie żyć!  Również tym dojrzałym dzieciom! Albo wrócić do szkoły dobrego

      wychowania!?         

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Czy to nie wielki egoizm, przewrotność, rzucanie klątw i zaklęć  oraz zakłamanie niektórych "ludzi z powołaniem" (ciekawe do czego?), jeśli najpierw modlą się o Ducha miłości, a gdy przychodzi do wiernych, Go zabijają mówiąc, niech Duch stanie się w tej osobie martwy, czyli też osoba? Bo z Duchem się rodzimy. A potem znowu wzywają Go już tylko dla samych siebie, czyli "kapłanów królewskich", mając w poszanowaniu wiernych uczestniczących w kościele. Czy na tym polega mądrość prowadząca do zgody i miłość bliźniego naszych duchowych przywódców, byśmy nie zbądzili - jak oni to mówią - i zeszli z dobrej drogi, a weszli na złą, za ich przykładem? Czy może to przejaw egoizmu, egotyzmu, wyklinania ludzi ze spłeczności przez dokuczanie, krętactwa, przewrotność, różne podchody, gierki, zwodzicielstwo, podstępne, a więc falszywe podejścia do bliźniego? I podejrzewanie go o konszachty z Szatanem? Jeśli już - to może z nimi?  Może dlatego im tak bardzo na tym zależy, żeby jednak przestać do kościoła chodzić? Bo nie nadajemy się do zbiorowej szatańskiej hipnozy z piekła na ziemi rodem?

 

Maria Anna Żółtowska

 

***

Czy głośne i publiczne wypominanie w kościele przez księdza wiernym uczciwie zarobionych pieniędzy, innych dóbr materialnych oraz ich posądzanie o to, że zdobyli je po znajomości, nie jest większym grzechem tego kapłana niż każdy inny grzech maluczkiego, który mu sromotnie wypominają i przez to go piętnują i szykanują z zawiści i pomsty za coś tam "jeszcze" , co im się w głowach uroiło? A Pismo mówi, cokolwiek masz do brata swego, idź najpierw przeproś go, oddaj mu należną cześć, honor i godność, dopiero wróć, aby się modlić. Czy aby wszyscy kapłani przestrzegają tych Ewangelicznych reguł? W takim razie jakim prawem pouczają innych podczas Mszy świętej, sami nie czyniąc zawsze dobra i nie dając swoim zachowaniem dobrego przykładu? A może też sądzą innych według siebie? Sami wszystko załatwiają po znajomości? I komu chcą po znajomości? Może kościoły pobudowali po znajomośc? Jeśli chodzi o mnie, dla jasności, może wreszcie przewidzą, wszystko otrzymuję, co mi potrzeba do godnego życia, swoją pracą "otrzymaną po znajomośći" z Panem Bogiem. Bo Bóg mój jest Najpotężniejszy z potęg i jest mi twierdzą i warownym obronnym murem staje zawsze ze Swą mocą przede mną i za mną, z lewa i prawa, nade mną i pode mną. I nie brak mi niczego, a wszelkich moich nieprzyjaciół i wrogów w pył zetrze, i już ściera, i rozwiewa po pustyni, za te cięgi, co rzucają w murem otaczajacego mnie Boga, a Bóg im to oddaje co w Niego rzucają, oddala to ode mnie i mnie przed tym chroni, bo wie, że wierna Jemu jedynie jestem. A ja Bogu mojemu za to dziękuję codziennie, zaś wrogom i nieprzyjaciołom z góry przebaczam, żeby mieli sen spokojny, słodki sen!  

 

Maria Anna Żółtowska

***

Do stworzenia stałego związku kobiety z mężczyzną wg psychologów potrzebne są u mężczyzny cechy dobrego opiekuna takie jak: cierpliwość, samokontrola emocjonalna, szczerość, wyrozumiałość, odpowiedzialność, ufność, optymizm, czułość, potrzeba bliskości, kultura bycia.

 

Maria Anna Żółtowska
Dnia 6 marca 2014  

 

 

 „Zbyt silne emocje i presja, żeby już kogoś spotkać, często prowadzą do bólu i błędnych decyzji”.

 

Autor: Maria Rotkiel

wraz z zespołem Pracowni Poznawczo – Behawioralnej

[w:]

https://www.sympatiaplus.pl/artykul/1155,na-co-zwracam-uwage-i-co-pomijam.html

Dodtęp.: 24.3.2014.

 

Miłość od pierwszych chwil